Cz

Jak zajistíme sníh?

Ski Park Velká Chuchle je závodní trať v Praze a je podporována městem Prahou a udržuje Kryathlon  partnera sportsgroup

Lyžařská trať bude dle klimatických podmínek připravena v těsné blízkosti hlavní tribuny a na části plochy parkoviště. Její délka bude závislá na klimatických podmínkách, především na počtu mrazivých dní. Pro okruh se bude v případně dobrých klimatických podmínek (-3 °C a méně) přímo na místě vyrábět technický sníh, finální délka okruhu bude cca 1000 metrů, šířka 6 metrů a bude denně strojově upravován pro klasiku i pro bruslení. V případě dostatku přírodního sněhu bude okruh prodloužen. Jakmile bude okrun vytvořen, bude použitelný po určitou dobu i v případě nepříznivých klimatických podmínek.

 

 

 

 

Proč se závod nazývá Kryathlon?

Slovo κρύο (cryo) je řeckého původu a znamená "ledově studený". Toto slovo po zjednodušení na “kry” dalo základ názvu “Kryathlon”.

Je také pravda, že Hippocrates, otce moderní medicíny, byl obhájce výhod studené vody. Proto inspirace pro Kryathlon sahá svým způsobem až do starověkého Řecka.

 

 

 

 

Jaké vybavení potřebuji na závod?

Pro plavání ve studené vodě je povinné použít silikonovou nebo neoprenovou čepici. Vhodné jsou plavecké brýle a boty do vody.

K běhu doporučujeme běžné běžecké vybavení. Běžkařské vybavení lze zapůjčit přímo ve Skiparku Velká Chuchle.

Jak se adaptovat na studenou vodu

Cílem otužování je zlepšování tělesné zdatnosti a upevňování zdraví a pevné vůle. Otužování může být rekreační nebo sportovní. Pod rekreačním otužováním rozumíme sprchování studenou vodou, saunování a sportování po celý rok – i v zimě – ve volné přírodě, například běhání nebo jízda na kole v lehkém oblečení. Sportovním otužováním chápeme plavání ve studené vodě pod 10°C za každého počasí. Nově se pod tímto pojmem rozumí zimní plavání, které je registrované mezinárodní plaveckou federací FINA. Zimní plavání je vhodným doplňkem i pro jiné sportovní disciplíny – například horolezectví, dálkové plavání, potápění, zimní turistiku, lyžování a podobně. Stejně je dobrým doplňkem i pro různé druhy pracovních činností ve stížených klimatických podmínkách.

 

Otužovat se může každý zdravý člověk po zdravotní prohlídce – na základě doporučení lékaře. Plavat v zimě může každý zdravý člověk, pokud má víc jak 15 roků. U dětí udělí výjimku lékař. Nejlepší je začít do 40 let. Po čtyřicítce se může začít se zimním plaváním po důkladné lékařské prohlídce a jen se souhlasem lékaře.

 

 

 

 

Úvod do Kryathlonu

Historicky první závod v Kryathlonu se uskuteční v Praze, ve Velké Chuchli dne 1. února 2015.

Kryathlon je prostě “opravdový zimní triatlon” kombinující zimní plavání, běh a běh na lyžích (na připravené trati s umělým sněhem).

Poslední dvě disciplíny jsou dobře známé, zato první (zimní plavání) je relativně neznámá. Zimní plavání se definuje jako plavání v běžných plavkách a plavecké čepičce pod širým nebem ve vodě o teplotě nižší než 4°C. Jedná se tedy o tvrdý sport, na druhou stranu je to činnost přinášející velký užitek a dostupná všem zdravým zájemcům z řad dospělých.

Tento celosvětově první Kryathlon slibuje stát se vzrušující sportovní událostí, neboť účastníci budou muset zvládnout plavání v ledové řece na trati 250 m* následované během na vzdálenost 2,5 km a během na lyžích o délce 3 km na připravené trati**. Vyhraje ten nejrychlejší, ale vítězi budou vlastně všichni zúčastnění, kteří budou moci s hrdostí říci “Jsem kryatlonista”.

*S vědomím obtížnosti plavecké části rozhodli organizátoři, že při prvním kryatlonu zavedou zvláštní „soft“ kategorii pro ty, kteří si troufnou plavat v ledové vodě jen 25m místo plné trasy.

**Organizátor si vyhrazuje možnost úpravy délky tratí vzhledem k aktuálním podmínkám.

 

 

 

 

Partneři závodu: