Václav Pátek

   

Kryathlon jsme se rozhodli věnovat památce Václava Pátka, našeho skvělého kamaráda a sportovce. Prožil toho za svůj život tolik, kolik jiný za deset životů, a proto je obtížné vybírat, co je důležitější. Přesto se o to v několika větách, popisujících alespoň jeho sportovní život, pokusíme.

Václav Pátek zahájil svou sportovní kariéru v roce 1974. První fázi běžeckého tréninku si odbyl ještě před cestou do školy na Mělníku, odpoledne cestoval na trénink do Prahy. Vše dělal s ohromnou láskou a radostí i s nechybějící pokorou, díky tomu přišly sportovní úspěchy v mládežnických kategoriích. Dostal se do střediska vrcholového sportu Slávia Praha, kde začal sbírat mistrovské tituly a reprezentační starty. Závodil po celé Evropě a například i v africké Angole, slavné bylo jeho vítězství na mezinárodním Memoriálu Evžena Rošického v závodě na 1500m. O to větší zklamání byla cesta na závody do Moskvy místo na olympiádu do Los Angeles v roce 1984. Přesto v Moskvě skončil třetí v běhu na 3000m překážek. V roce 1987 zaběhl maraton ve vynikajícím čase 2:18. Kromě běhání, které bylo jeho potřebou a nutností, také odjakživa hodně běhal na lyžích (zaběhl si i Vasův běh) a jezdil na kole (čím delší hornatější trasa, tím lépe). V zimním plavání, se kterým začal v únoru v té nejledovější vodě, se rychle dostal do mistrovské třídy, ve které startoval na trati až 750 metrů. V padesáti letech nabralo jeho sportování nový směr - kromě běhu a otužování i začal věnovat i zdolávání vysokých hor. Po prvním nevydařeném pokusu o Mt Blanc se nevzdal a zdolal jej napodruhé. Zdolal Elbrus a ještě měl v tom ohledu velké plány – chystal se na Kilimandžáro, na Pik Lenina, na Annapurnu. Chtěl se začít připravovat na Železného muže.

Václav byl člověk, který zářil nejen svými sportovními výkony, ale hlavně svým vrcholně sportovním přístupem. Přesto, že většinu z nás ostatních sportovců svými výkony hodně převyšoval, nikdy nedával své výkony na odiv. Naopak z něj čišela úcta a respekt ke každému člověku. Díky svému vřelému přístupu jej nejen my zimní plavci, ale taky jeho přátelé cyklisté, běžci a další považují za svého.

Je mi líto, že nás tak vzácný člověk jako Václav opustil. Na druhé straně cítím vděčnost, že jsem tak skvělého člověka vůbec potkal. Člověka, který toho dokázal tolik, ale přece u něj na prvním místě zůstala vřelá láska k lidem, sportu, k životu.

Věřím, že kdyby se Václav postavil na start Kryathlonu, byl by z nejnadšenějších závodníků. Nejen proto, že zimní plavání, běh i běžky byly jeho srdeční disciplíny. A i když bude na startu chybět, každý z nás jej někde ve Vltavě, při běhu nebo na běžkách, uvidí.

Václave, čest Tvé památce a Kryathlonu ZDAR!


Richard Machálek, Kryathlon team

 

Partneři závodu: